Zekatımızı yardım kuruluşlarına verdikten sonra, zekat miktarını vergi formunda bildirip vergi iadesinden yararlanabilir miyiz?

Soru Detayı
- Bunu yaparsak günah/haram işlemiş olur muyuz? - Zekatı geri mi almış sayılırız? - Vergi iadesini yine bir yardım kuruluşuna zekat şeklinde verirsek, caiz olur mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vergi, zekat yerine geçmez. Bir yere vermek mecburiyetinde olduğunuz meblağı zekattan düşemezsiniz.

Eğer bir kuruluş sizin adınıza vekaleten zekat verilmesi uygun olan yerlere zekat verecekse, bu kuruluşu zekatınızı sizin adınıza vermek üzere aracı yapmanız caizdir.

Verilen bir zekatın, bir başka makama "Ben zekat verdim bunun yerine bana vergi iade et." demek, âdeta zekatın geri iadesini istemek olacağından, bu durum ibadetteki temlik ve ihlas ruhuna aykırıdır.

Ayrıca bu kimse zekat ibadetinde vergi vermedi ki; devletten vergi iadesi alsın.