Yağlı güreşler caiz midir?

Soru Detayı

- Yağlı güreşlerde yapılan, kıspet içine elini sokmak gibi oyunlar, dinimize göre caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Âdetlerin, dinin ahkâm ve adabının dışına çıktığı oluyor, olmaması gerekir, açılması haram olan yerlere dokunmak da haramdır. (Prof. Dr. Hayrettin Karaman)

Sözünü ettiğiniz konu, yani Osmanlı Devleti döneminde güreşlerin nasıl yapıldığı hususu başlı başına bir araştırmayı gerektirecek boyuttadır. Ancak şu kadarını ifade edelim ki, herhangi bir dönemde dine aykırı bir şey yapılmışsa, bundan din değil o yanlışı yapanlar sorumludur. (Diyanet İşleri Başkanlığı)