Ya Rabbi vefat edeni salihlere kat duası hadis mi?

Soru Detayı

- Bu dua hadiste geçer mi?
- Bir Müslümanın ölümünü duyunca, "İnna lillah ve inna ileyhi raciun" dedikten sonra, "Ya Rabbi onu salihlere kat, rahmetine eriştir, çoluk çocuğuna iyilikler ihsan et, bizi de onu da mağfiret et." diye dua edin! [İbni Asakir]

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis-i şerif şöyledir:

Sizden birine din kardeşinizin vefat haberi ulaşınca şöyle desin:

İnnâ lillâh ve innâ ileyhi râciun / Biz Allah’a aidiz ve tekrar ona dönücüleriz. Ey Rabbimiz! Onu salihlere ilhak et ve zürriyetine geride kalanlarla beraber halef ol, yani muin ol, onu ve bizi din gününde mağfiret et! Ey Rabbimiz onun ecrinden bizi mahrum etme, onun arkasından bizi fitneye duçar etme! (İbn Asakir, Mucemu’ş-şuyuh, 1/1197, h. no: 1565)

Bu rivayetin Hasen, Garip olduğu ifade edilmiştir. (bk. İbn Asakir, a.y.)