Vesveselerin hikmeti ve vesveseden kurtulma yolları hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı
Vesveseye müptela oldum, sürekli imani hakikatler hakkında vesveseler geliyordu; bu da beni bir araştırma sürecine itti. Kur'an'ın Allah kelamı olduğunu gördüm, şimdi "keşke araştırmasaydım" diye pişman oluyorum. Acaba ben Kur'an'ın mucizelerini gördüm diye imtihanın sırrını mı çignedim? Allah "onlar görmediklerine iman ederler" buyuruyor. Elhamdülillah şu an iman ve bilgi açısından kendimi çok geliştirdim. Allah beni asla kabul etmiyecekmiş gibime geliyor, benim tövbe şansım var mı, varsa nasıl? Ayrıca Peygamber Efendimiz (asm) "Ne mutlu beni görmeden iman edene." buyuruyor...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu durumdan endişe etmek değil, buna sevinmelisiniz. Çünkü vesvese insana, bu gibi imani hakikatleri araştırması ve bununla imanını yükseltmesi için verilmiştir.
Bediüzzaman Said Nursi bu konuda şu tespitlerde bulunmaktadır:

"Hakâik-ı imâniyeden olan hayat-ı dünyeviyenin gurûbuna ve hayat-ı uhreviyenin tulûuna imkân-ı zâtî cihetinde gelen vehimler, yakîn-i imânîye zarar vermez."

"Hem, yani, "Bir delilden neş'et etmeyen bir ihtimâlin hiç ehemmiyeti yoktur" olan kaide-i meşhure, hem usûlü'd-din, hem usûlü'l-fıkhın kaide-i mukarreresindendir."

"Eğer desen: 'Bu derece mü'minlere muzır ve müz'ic olan vesvese, ne hikmete binâen bize belâ olmuş?' "

"Elcevap: İfrata varmamak, hem galebe çalmamak şartıyla, asl-ı vesvese teyakkuza sebeptir, taharrîye dâîdir, ciddiyete vesîledir; lâkaydlığı atar, tehâvünü def' eder. Onun için, Hakîm-i Mutlak, şu dâr-ı imtihanda, şu meydan-ı müsâbakada, bize kamçı-yı teşvik olarak, vesveseyi şeytanın eline vermiş, beşerin başına vuruyor. Şâyet ziyâde incitse, Hakîm-i Rahîme şekvâ etmeli,    ["Rahmetten kovulmuş şeytandan Allah'a sığınırım."(Buhârî, Bed'ul Halk: 11, Edeb: 76.; Müslim, Birr: 109; Ebû Dâvud, Salât: 18; Tirmizî, Mevakît: 65.)]  demeli."