Layık olmayanlara dini anlatmak, öküzün boynuna inci takmak gibi mi olur? "Layık olmayanlara ilim öğreten, domuzların boynuna cevher, inci ve altın gerdanlık takan kimseye benzer." şeklinde hadis var mıdır; nasıl anlamalıyız?

Soru Detayı
e- posta adresime şöyle bir hadis gelmiş: "İlim öğretmek her müslümana farzdır. Layık olmayanlara ilim öğreten, domuzların boynuna cevher, inci ve altın gerdanlık takan kimseye benzer."(İbni Mace, Mukaddime 7) Ben bir öğretmenim, bu hadisi nasıl anlamam gerekiyor? Layık olanı ve olmayanı nasıl seçeceğim? Ve öğretmen olmam bu farzı yerine getirdiğimi gösteriri mi? Bahsedilen ilim nedir? Ben edebiyat öğretmeniyim...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Burada, hakikatleri bildiği ve duyduğu halde kabul etmeyen kimselere ısrarla bir şeyi anlatmanın anlamsız olduğuna ve hakikate karşı bir haksızlık olduğuna işaret edilmiştir. Bu manada daha çok inanç bakımından İslam'ı kabul etmeyen kimselere karşı dini bir şeyler öğretmenin gereksiz olduğu kastedilmektedir.

Dini tabirde "ilim" dendiğinde ilk akla gelen dini bilgidir. Bir edebiyat öğretmeninin eğitim çağındaki öğrencilere disiplinle de olsa gerekli bilgileri öğretmesi gerekir. Hem dini anlatan bir kimsenin -kim olursa olsun- öncelikle elinden gelen bütün gayreti göstermesi gerekir.

Bu konuyla ilgili Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerine sorulan bir soru ve onun buna verdiği cevap bu konuyu açıklığa kavuşturacaktır:

"ÜÇÜNCÜ NOKTA:

"Sual: "Madem Kur'ân-ı Hakîmin feyziyle ve nuruyla en mütemerrid ve müteannid dinsizleri ıslah ve irşad etmeye, Kur'ân'ın himmetine güveniyorsun; hem bilfiil de yapıyorsun. Neden senin yakınında bulunan bu mütecavizleri çağırıp irşad etmiyorsun?"

"Elcevap: Usul-ü şeriatin kaide-i mühimmesindendir اَلرَّاضِى بِالضَّرَرِ لاَينْظَرُ لَهُ  Yani, 'Bilerek zarara razı olana şefkat edip lehinde bakılmaz.' "

"İşte, ben çendan Kur'ân-ı Hakîm'in kuvvetine istinaden dâvâ ediyorum ki, çok alçak olmamak ve yılan gibi dalâlet zehrini serpmekle telezzüz etmemek şartıyla, en mütemerrid bir dinsizi, birkaç saat zarfında ikna etmezsem de, ilzam etmeye hazırım. Fakat, nihayet derecede alçaklığa düşmüş bir vicdan ki, bilerek dinini dünyaya satar ve bilerek hakikat elmaslarını pis, muzır şişe parçalarına mübadele eder derecede münafıklığa girmiş insan suretindeki yılanlara hakaiki söylemek, hakaike karşı bir hürmetsizliktir. كَتَعْلِيقِ الدُّرَرِ فِى اَعْنَاقِ الْبَقَرِ    (Öküzün boynuna inci takmak gibi) darbımeseli gibi oluyor. Çünkü bu işleri yapanlar, kaç defa hakikati Risale-i Nur'dan işittiler. Ve bilerek, hakikatleri zındıka dalâletlerine karşı çürütmek istiyorlar. Böyleler, yılan gibi zehirden lezzet alıyorlar." (Mektubat, Yirmi Sekizinci Mektup)