Vahşi hayvanlar konuşmadıkça, diye devam eden kıyamet hadisini açıklar mısınız?

Soru Detayı

"Vahşi hayvanlar insanlarla konuşmadıkça, kişiye kamçısının ucundaki meşin, ayakkabısının bağı konuşmadıkça kıyamet kopmaz."
- Bu hadisi açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyuruyor:

"Nefsim kudret elinde olan Allah'a yemin olsun ki, yırtıcı hayvanlar insanlara konuşmadıkça, kamçısının bir tarafı (kabzası ve herhangi bir tarafı) kişiye konuşmadıkça, ayakkabısının bağı kişiye konuşmadıkça ve kişinin kendisinden sonra ailesinin ne yaptığını baldırı kişiye haber vermedikçe kıyamet kopmaycaktır." (Ahmed b. Hanbel, Müsned; Tirmizi, Fiten, 19; Abd b. Humeyd, Müsned, II, 498).

Sorunuzun cevabı ve ilave bilgi için tıklayınız:

Vahşi hayvanlar insanlarla konuşmadıkça, ...kıyamet kopmaz, hadisi hakkında bilgi verir misiniz?