Uzun olan saçlar üzerine secde edilir mi?

Soru Detayı
Benim saçım uzun olduğu için namaz kılarken anlıma geliyor ve neredeyse anlımın tamamı saça değiyor, bu namaza engel olur mu acaba?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Secde yer üzerine veya yere bitişik bir şey üzerine yapılır. Secdede alın, yerin veya yer hükmünde olan şeyin katılığını hissedecektir. Buna binaen, ot, saman, yün, pamuk, kar gibi yumuşak şeyler üzerine secde yapan kimse, yüzü bu maddeler içinde kaybolup da yerin sertliğini hissetmezse secdesi sahih olmaz.

Yerin sıcak oluşu veya temiz olmayışı gibi bir özürden dolayı avuç içlerine, elbisenin bir tarafına secde edilmesi sahihtir.

Secde edilen kısım, aynı zamanda ayak koyulan yerden bir karıştan fazla yüksekte olmamalıdır. Ancak kalabalık veya başka bir özre binaen, kendi dizleri üstüne veya öndekinin sırtına da secde yapılabilir.

Buna göre saç fazla uzun olup secdede alın saçların üzerine geliyorsa, namaz sahih olur. Ancak yerin sertliğini hissetmek gerekir. Bu durum erkekler içindir, bayanların namazda saçlarının örtülü olması gerekir.

Secde sırasında alnın en az yarıdan fazlasının sert bir yer üzerine temas etmesi gerekir.