Ümmeti sıkıntıya sokmasına sebep olacak şey nedir?

Soru Detayı

Peygamberimiz (sav)' in Kâbe'nin içine girip çıktıktan sonra Hz. Âişe validemize, gördükleri karşısında duyduğu kaygı ve pişmanlıktan dolayı üzüntülü bir şekilde buyurduğu rivayet edilen ; "Ben Kâbe'nin içine girdim. Sonradan öğrendiklerimi başta bilseydim, oraya girmezdim. Gerçekten ümmetimi sıkıntıya sokmaktan korkuyorum." (Ebu Davud, Menasik, 93) Hadisinde yer alan "Öğrendiği ve ümmeti sıkıntıya sokmasına sebep olacak" şeyler nedir? Herhangi bir hadisten veya kaynaktan bunlar hakkında bilgi edinebiliyor muyuz? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadisin tercümesi şöyledir: Hz. Aişe anlatıyor: Resulullah (asm) benim yanımdan neşeli bir surette dışarı çıktı. Sonra çok üzüntülü bir halde bana döndü/geldi ve şöyle dedi:

“Ben Kabenin içine girdim. Fakat eğer sonradan düşündüğüm şeyi önceden düşünseydim oraya girmezdim. Korkarım (bunu yapmakla) ümmetime sıkıntı verdim.” (Ebu Dâvud, Menâsik 94)

Tirmizi’deki ifade daha açıktır. Şöyledir:

“... Keşke bunu yapmasaydım.. Ben benden sonra ümmetimi sıkıntıya sokmaktan endişe ediyorum.”

Tirmizi bu hadis için “Sahih, hasen” demiştir. (Tirmizî, Hacc 45)

- Bu hadiste anlatılan husus şudur:

Peygamberimiz (asm) Hac yaparken bir de Kabe’nin içine girmiş ve iki rekat namaz kılmıştır. Sonra da bu yaptığından endişe etmiştir. Çünkü, kendisinden sonra ümmeti, onun bu hareketini zorunlu bir görev/vacip kabul edip de kabenin içerisine girmeyi haccın veya umrenin bir menasiki kabul etmekle kendilerini sıkıntıya sokacalarını düşünmüş ve üzülmüştür.

Nitekim, Beytullah’ta namazın/farz ve ya sünnetin kılınıp kılınmayacağı, ayrıca oraya girmenin haccın bir menasiki olup olmadığına dair alimler arasında farklı yorumlar vardır. (bk. İbn Hacer, Fethu’l-Bari, 3/466; Tuhfetu’l-Ahvezi, 3/520)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
93 kez okundu
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun