Tuvalette ayet veya hadis okumak günah mı?

Soru Detayı

- Tuvalete genelde telefonla giriyorum ve internet kullandığımda mesela herhangi bir ayet veya karşıma Peygamberimizin öğütleri çıkıyor, onları okumak mümkün müdür, yoksa günah mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tuvalette Kur’an okumak, Peygamberimizin ve/veya Allah’ın adını anmak caiz değildir; edebe aykırıdır.

Fakat zamanımızda çok evlerde ve yerlerde, hem banyo hem tuvalet hem de abdestlik aynı mekanda bulunmaktadır.

Böyle yerlerde ve durumlarda, tuvalet ihtiyacını giderirken Kuran ve hadis okuması caiz olmaz. Ancak abdest gibi ameliyelerde bulunurken dua, hadis veya ayet okumanın sakıncası olmaz.