Türev borsa endeksine yatırım yapmak caiz midir?

Soru Detayı

- Cfd'ler türev piyasalardır bildiğiz gibi, bu türev oluşları yani herhangi bir borsasının endeksine yatırım yapmak caiz midir?

- Faizli işlem, endekste haram işler yapan vs gibi caiz olmayan kazançlardan arınıp işlem yapmak mümkün bu piyasada. Yani o firmaların kârını dağıtabiliriz veya faiz de almayız bu işlemleri yaparken ve bu lat gibi diğer helal olmayan koşulların önüne geçildiği taktirde, kâr elde ediyorsak caiz midir? Yani sadece türev olmuş oluşu onu haram kılar mı endeks yatırımında? Batılı ticareti olmaz türevi de kastediyorsa, örtüşen kısımları tam olarak nerelerdir?

- Bildiğim açığa satış işlemlerinde, sahibinin izni olmayan şeyden kâr elde etmez haramdır, sonradan yerine konsa dahi. Bu borsa veya finansal piyasalarda neye denk gelir? Benim düşündüğüm şey, bu piyasalarda açığa satış imkanı var ve bireyler bu işlemleri bilerek bu piyasalara dahil oluyorlar ise aslında açığa satışta kendi hisselerinin başka bireyler tarafından anlık izin alınmadan ödünç alınmasına razı olmuşlar gibi bir mantık çıkmaz mı? Sonuçta bu piyaslarda böyle işlemler var, bunu bilerek dahil oluyoruz, ödünç veren taraf veya alan taraf olsak da.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Borsa'da alınan ve satılan ürünler ikiye ayrılır:

1. Mobilya üreten, salça üreten, yağ üreten... bir firmanın hisse senetleri gibi helal ve meşru olanlar.

2. Şarap fabrikası, banka, domuz üretimi şirketleri, tahvil gibi haram olanlar.

Bunlardan yalnızca birinci gruba girenleri gerçek manada almak ve satmak caizdir...