Tüm canlılarda acbüzzenep kemiği bulunur mu?

Soru Detayı

- Değilse, o zaman diğer canlılar nasıl diriltilecek?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tüm canlılarda acbüzzenep kemiği olsun veya olmasın, o varlığı ilk olarak yaratan, elbette ikinci kez yine yaratır. Esas olan da budur.

Hadislerde acbüzzenep konusuna dikkat çekilmesi, belki de canlıların vücudunda ilgili varlığın bütün özelliklerini taşıyan hücrelerin, DNA-RNA’ların varlığına dikkat çekmeye yöneliktir.

En kuvvetli tohum görevini yapan ve kuyruk sokumunda yer alan “acbüzzenep” olduğu için bir örnek olarak misal verilmiştir.

Demek ki her canlının genetiğinde bir çekirdek gibi o canlının bütün özellikleri vardır. Buna göre her canlı için ona uygun bir acbüzzenep olduğu söylenebilir.

Bununla beraber, bir ağacı ilk olarak yoktan yaratan Allah, onun çekirdeğinden yeniden yarattığı gibi, çekirdeği olmadan da ilk olarak yarattığı gibi yeniden de yaratabilir.

"Allah ilkin yaratır, sonra onu tekrar eder..." (Rum, 30/11)