Tövbe eden bir kişi, kollarındaki faça ve kesik yerlerini kapattırabilir mi?

Soru Detayı

- Uluslararası uyuşturucu sempozyumunda da dile getirilen bir hususu arz etmek istiyoruz: Önceleri uyuşturucu kullanıp vücudunun çeşitli yerlerine faça ve kesik atmış çocuklar, gençler ve yetişkinler, bizlerle muhatap olmakta ve gelişen süre içerisinde maddi ve manevi destek neticesinde tövbe edip düzelenler bulunmakta. Bunların en büyük sıkıntılarından biri de kollarında bulunun faça ve kesiklerden dolayı özellikle yaz aylarında kısa kollu bir elbise giyinememeleri, herhangi bir iş müracaatında faça ve kesiklerinden dolayı işe alınamamaları söz konusudur. Toplum tarafından da ayrıca bu tarz kişiler dışlanmaktadır.
- Estetik tedavilerle zor kapanan ya da maliyetlerin yüksek olmasından dolayı estetik yaptıramayan bu kişiler, faça ve kesik yerlerini kapatmak için ucuz ve basit olan dövme yaptırmaları caiz olur mu?
- Dini açıdan sakıncası olmayan başka tavsiyeler var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tövbe etmiş olmaları şartıyla, eski hallerine ait izleri herhangi bir şekilde izale etmeleri veya kapatmaları caiz olur.