Topraktan daire aldım, henüz bitmedi, hangi daire benim olacak belli değil. Bu belirsiz olan daireyi satabilir miyim?

Soru Detayı

- Bir site projesinden yatırımcı olarak topraktan daire satin aldim. Dairenin fiyatı belli, özellik ve şartları belli fakat 68 daireden herhangi biri. Ancak satmak üzere aldim. Paranın kalan kısmını da satışını yapinca ödemek şartıyla anlaşma yaptık. Şu an bir miktar borcum var. Dairelerden bana ait olanı satinca borcumu ödeyeceğim.
- Bu alışveriş dinen meşru mudur?
- Değilse neden ve nasıl meşru hale getirilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Meşru bir akitte malın ve bedelin belli olması şartı da vardır. Bu alım satımda bedel belli, mal belli değil, "herhangi bir daire" ifadesi ileride nizaa yol açar.

Bu sebeple daireyi bir şekilde belirlemeniz gerekir; belirleyince akit sahih hale gelir...