Sanal petrol ticareti helal mi?

Soru Detayı

- Aracı kurum vasıtasıyla internet üzerinden petrol alım satımı caiz midir?
- Bu tür işlemlerde depolama işleminin yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Petrolün depolanıp depolanmamasına göre ve de bu işlemlerin yapılış tarzına göre caiz olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Aslında mevcut olmayan, kâğıt üzerinde var sayılan malzemeler alım satıma konu edilebiliyor, bunun caiz olmadığı açıktır.

Satılan ve alınan mal helal, belli, satanın elinde veya piyasada mevcut ve tedarik edilip teslim edilebilir olacak. Böyle bir mal alınır ve satılır.

Satın alanın bu malı başkasına satabilmesi için bir şekilde teslim alması gerekir. Tapu, tescil, kayıt gibi işlemler de teslim yerine geçer.