Protez tırnak abdest için sorun teşkil eder mi?

Soru Detayı

- Tırnak yeme problemi için protez tırnak öneriliyor; bunu kullanmak abdest için sorun teşkil eder mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdest ve gusülde tırnakların da yıkanması farzdır. Bu nedenle meşru bir mazeret olmadığı sürece tırnaklar yıkanmalıdır. Yoksa abdest ya da gusül geçersiz olur.

Ancak tedavi maksadıyla üzeri sargı, alçı gibi bir maddeyle kapatılan yerler yıkanmasa da abdest ve gusül olur. Bu sargıların üzerini yıkamak veya sadece ıslak elle meshetmek de yeterli olur. Hatta suyun dokunması zarar verecekse hiçbir su değdirmemek de abdest ve gusle zarar vermez.

Buna göre, eğer sizin tırnak yeme alışkanlığınız sağlık açısından bir tehlike oluşturuyor ve tedavi yöntemi olarak bundan başka bir çözüm de kalmadıysa, o zaman protez tırnak takılı olarak abdest ve gusül almanız geçerli olur. Buna karar verecek olan da sahasında uzaman ve dindar bir doktor olmalıdır.

Ancak başka çözüm yolları varsa onu denemek gerekir.