Sakat olan kimsenin, abdest ve gusülde, protezleri çıkarması gerekir mi?

Soru Detayı
- Kolunda ya da ayağında protez olan veya benzeri küçük büyük yabancı bir cisim olan kimse, abdest veya guslederken bunları çıkarması mı takılı bulundurması mı uygundur? - Protezini çıkarıp abdest alan birisi, o protezi sonradan yıkaması gerekir mi? Abdestini alıp protezini taktıktan sonra Kur'an`nı veya namazını veya herhangi bir niyetini eda etmesi caiz midir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda dindar bir doktorun vereceği karara göre hareket edilmelidir.

Protezleri çıkarmak zararlı olursa bunları çıkarmadanda abdest alınabilir. Protezi çıkarma zor olduğunda bunun üzerine mesh etmek caizdir.

Protez bedenden bir parça olmadığı için, bunların çıkarılmasıyla protezin takıldığı yer yıkanır, ama protezi yıkamak gerekmez.