Tesettürü açmak zorunda kalırsan ne yapmalısın?

Soru Detayı

- Ben Azerbaycan’dan yazıyorum. Türkçem iyi olmasa kusuruma bakmayın. Sorum şöyle:
- Bizim ülkede, devlette kanun gereği kadınlarımızın tesettürle, başörtüsüyle kimlik fotoğrafları çektirmeleri yasak, saç açık olmak zorunda, itiraz etme şansı yok. Böyle durumlarda ne yapmak lazım?
- İkinci sorumsa şöyle: Tesettürlü kadınlar pantolon giydiği zaman elbiseleri ne kadar uzun ve kısa olabilir? Dizden ne kadar yukarı giyinebilirler yani ne kadar kısa giyinirse caizdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

Zorunlu olan resmi işlemlerde açık başlı fotoğraf istendiğinde, bunu kadın fotoğrafçılara çektirmek bir çaredir.

Bu da mümkün değilse, ilgili işleme ciddi manada ihtiyaç varsa, bu takdirde zaruret fıkhı devreye girer ve fotoğraf çektirilir.

Cevap 2:

İkinci sorunuzun cevabı için tıklayınız:

Kadınların pantolon giyinmesi caiz mi? ...
Bir bayanın dış elbisesi nasıl olmalıdır? ...
Bayanlar pantolon üzerinden dize kadar uzun bir kıyafet giyerek ...
Tesettür, Türban, Örtünme.