Saçları başörtü içinden topuz şeklinde arkadan toplamakta dinimizin yasaklayıcı bir emri var mıdır?

Soru Detayı

- Hadiste “başları deve hörgücü gibi olan kadınların cennetin kokusunu bile alamayacakları” ifade ediliyor.
- Buradan hareketle başörtüsünün altından saçları toplamanın ve topuz yapmanın uygun olmayacağını duydum.
- Dinimizde başörtüsünün içerisinde saçları toplamadan salık mı bırakmak gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir hadis sahih hadis kaynaklarında vardır. (bk. Müslim, Libas, 125)

Mana ve hükmü konusunda en makul ve Peygamber (asm) Efendimizin maksadına uygun yorum şu olabilir:

Saçlar örgülü veya örgüsüz olarak başın tepesinde toplanır, üstüne başörtüsü takılır fark edilsin diye böylece sokağa çıkılırsa, Peygamberimizin (asm) ayıpladığı “örtülü fakat açık” durum gibi olur

Ama kadın evinde rahat olmak, saçın kirli yerlere değmesini engellemek veya kocasına güzel görünmek için bunu yaparsa, hadisin kapsamına girmez.