Terörist, teslim olmak isterse öldürülebilir mi?

Soru Detayı

- Terörle mücadelede, operasyona başlamadan önce teröristlere teslim ol çağrısı yapmadan müdahale etmenin dinen sakıncası olur mu?
- Teslim olmaları için yapılan anonslara ve aynı şekilde operasyon başladıktan sonra da yapılan anonslara rağmen güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya girip, öleceği merhaleye geldiğini anladıktan sonra teslim olmak istediğini söyleyen teröristin vurulmasında dinen bir vebal var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Teröristlere devlet genel olarak teslim olun çağrısı yapmıştır. Buna rağmen teslim olmayan ve güvenlik güçlerine ateş açmaya devam eden kimselere gerekli müdahale yapılır.

Öleceğini anlayınca da olsa, "teslim oldum" diyene -bir hile veya kötü kasıt yoksa- ateş açılamaz.