Kaçağa ateş izni caiz mi?

Soru Detayı

- Bazen internette görüyorum bir devlete kacak girmeye çalışan bir kişi bazen ateş edilip vuruluyor. Mantık ile bakarsak o kişi kacak olarak giremez ve oradaki güvenlik çalışanların ateş etme izni var, ama bu olay dini açıdan ne ifade ediyor?
- Ateş emrini veren, öldüren ve ölen sorumlu olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ülkeye kaçak giren kişinin ne maksatla girdiğini bilmek mümkün değildir, bu sebeple devlet ve millet zarar görmesin diye engellenir, başka türlü engellemek mümkün değilse ve mümkün ise öldürmeye değil, ölmeyecek yerine, engellemek için ateş edilebilir, kazara ölürse bu da sorumluluk getirmez.