Teravih namazına niyeti namaza başlarken mi yapmalıyız, yoksa her iki / dört rekatın başında niyetimizi tekrarlamalı mıyız?

Soru Detayı

- Yirmi rekatlık teravih namazı iki / dört rekatta bir selam verilerek kılınıyor...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi fukahası, “Teravihin her dört rekatı için niyet etmek gerekir mi?” sualinin cevabında ihtilaf etmiştir.

İbn-i Abidin bu meseleyle ilgili ihtilafı ve müftâbih kavli söyle izah etmiştir:

“Hülâsa’da ‘Sahih olan kavle göre, her dört rekatta niyet etmek şarttır. Çünkü her dört rekât başlı başına bir namazdır.’ cevabı verilmiştir. Haniye’de ise, ‘Esah kavle göre şart değildir.'

"Zira bütün teravih bir namaz mesabesindedir. Tatarhaniye’de de böyledir’ denilmektedir. Zahirine bakılırsa, hilaf niyetin aslıyla ilgilidir. Bana kalırsa, sahih olan kavil birincidir. Çünkü teravih kılan kimse selâm vermekle hakikaten namazdan çıkmıştır. Binaenaleyh yeniden namaza girmek için mutlaka niyet lazımdır.”(bk. İbn-i Abidin- Reddü’l Muhtar- Ist: 1983, III/89)