Temyiz edilen boşanma davası sonuçlanmamışsa hâlâ evli mi sayılırız?

Soru Detayı

- Hakimin boşanma kararı bir üst mahkemeye temyiz edildiğinde, resmi olarak hâlâ evli görülüyorsunuz. Bu durumda dinen de hala evli mi olunuyor?

- Yani boşanma davası bitti ve hakim sizi boşadı. Koca üst mahkemeye işte tazminatı,nafakayı vs birşeyleri sebep göstererek itiraz etti. Böyle durumda yargıtayda karar kesinleşene kadar hala yasal olarak evli oluyorsunuz. Bu durumda dinen de evli miyiz?

- Bir başkası ile evlenilebilir mi dinen?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinen boşama olmadan mahkemeye boşanma davası açılmışsa, ister normal birinci derecedeki mahkeme, isterse de temyiz mahkemesi olsun mahkeme devam ettiği sürece eşler evli hükmündedir. Bu sebeple bir bayan mahkeme tamamen bitene kadar boşanmış sayılmaz ve bir başkası ile evlenemez...