Formalite icabı mahkeme yoluyla boşanmak dinî nikahı zedeler mi?

Soru Detayı

- Resmî bir takım menfaatler için, formalite icabı mahkeme yoluyla boşanmanın dinî nikahı zedelemesi söz konusu mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle böyle bir boşanmayı asla tavsiye etmiyoruz. Çünkü şaka ile dahi olsa boşanma geçerlidir. Bu bakımdan resmi olarak boşanan eşler dinen de boşanmış olur. Ancak bir talak gider; iki talak daha olduğu için yeni bir nikah ile tekrar evlenebilirler.

İslâm dinine göre koca, daha temkinli, ileriyi gören ve hissine daha az kapılan olduğundan, boşanma yetkisi ona verilmiştir. Kur'an-ı Kerîm açıkça bunu ifade etmektedir.

Mahkemeye başvurmadan önce veya sonra üç defa hanımını boşayan kimsenin, dinen hanımıyla bir araya gelmesi mümkün değildir. Mahkemeden önce hanımını boşamamış ise, boşanmak için mahkemeye müracaat ettiği zaman boşanma yetkisini hakime verdiği için, yani onu vekil olarak tayin ettiği için, hakim onu boşadığında bir bain talak gider.

Demek ki, formalite de olsa mahkemenin boşaması geçerlidir, tekrar nikah gerekir.