Temiz olmayan bir elbise temiz olanların içerisine karışsa, hangisi olduğu da bilinmese hepsini mi yıkamak gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hepsini yıkamak gerekmez. Kanaatine göre temiz olanı kirli olanı ayırır.

İki elbiseden hangisinin necis olduğunu bilmiyorsa, kanaatına göre temiz olanıyla namaz kılar.

Yine kanaatine dayanarak, birinin temiz olduğunu sanıp onunla öğle namazını kıldıktan sonra, bu kez kanaatini değiştirir ve ikinci elbiseyle ikindi namazını kılarsa, ikindi namazı yerine gelmemiş sa­yılır.

Beraberinde iki elbise bulunur da onlarda necaset bulunduğu­nun farkında olmadan biriyle öğle namazını, diğeriyle ikindi nama­zını, sonra öğle namazını kıldığı elbiseyle akşam namazını, ikindi namazım kıldığı elbiseyle yatsı namazını kıldıktan sonra, onlardan birinde dirhem miktarını aşan bir necasete rastlar ve hangisiyle han­gi vakit namazını kıldığını tesbit edemezse, bu durumda öğle ile ak­şam namazları caizdir, ikindi ile yatsı namazları fasiddir (bozulmuş, yerine gelmemiştir).

(bk. Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/211.)