Teheccüd namazını kılmak veya kerahet vaktini uyanık geçirmek arasında bir tercih yapmak durumunda kalsak, hangisi daha önceliklidir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Def`-i şer, celb-i nef`a râcihtir." Yani bir zarara uğrama ile bir menfaat temini arasında bir seçim yapmak durumunda kalınırsa, bu durumda öncelik zararın ortadan kaldırılması yönünde olacaktır. Şerrin ortadan kaldırılması menfaatin kazanılmasından önce gelir.

Teheccüd namazı kılmak sevap kazandıran bir ameldir. Kerahet vaktini uyku ile geçirmek ise zarardır. Bu durumda kerahet vakti uyanık kalıp, tesbih çekerek dua ederek geçirmek ve zararı ortadan kaldırmak öncelikli bir husustur.

Bununla birlikte esasen olması gereken; yatsı namazından sonra boş vakit geçirmeyip elden geldiğince erken uyumak ve böylece hem teheccüd namazını kılmak hem de kerahet vaktini uyanık geçirmektir.