Yatsıdan sabah namazına kadar uyumamak doğru mu?

Soru Detayı

- Bazı alimler yatsı abdestiyle sabah namazı kıldıkları söyleniyor. Yatsıdan sabah namazına kadar hiç uyumamak doğru bir şey mi?
- Peki nasıl Teheccüdü kılıyorlar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. Peygamber Efendimiz (asm)'in nafile ibadetlerini öğrenmek üzere, üç kişilik bir grup, Peygamber Efendimiz (asm)'in hanımlarının evlerine geldiler. Kendilerine Efendimizin ibadetleri bildirilince, onlar bunu azımsadılar ve;

“Allah’ın Resulü nerede biz neredeyiz? Onun geçmişteki ve gelecekteki günahları bağışlanmıştır.” dediler.

İçlerinden biri: “Ben ömrümün sonuna kadar, bütün gece uyumaksızın namaz kılacağım.” dedi.

Bir diğeri: “Ben de hayatım boyunca gündüzleri oruç tutacağım ve oruçsuz gün geçirmeyeceğim.” dedi.

Üçüncü kişi de: “Ben de sağ olduğum sürece kadınlardan uzak kalacak, asla evlenmeyeceğim.” diye söz verdi.

Bir müddet sonra Peygamber Efendimiz onlarla karşılaştı ve kendilerine şunları söyledi:  “Biraz önce şöyle şöyle diyen sizler misiniz?” buyurdu.

Onlar: “Evet ey Allah’ın Elçisi.” dediler.

Resulullah Efendimiz: “Sizi uyarıyorum! Allah’a yemin ederim ki, ben sizin Allah’tan en çok korkanınız ve O’na en saygılı olanınızım. Fakat ben bazen oruç tutar, bazen tutmam. Geceleri hem namaz kılar, hem de uyurum. Kadınlarla da evlenirim. Kim benim sünnetimden yüz çevirirse, o kimse benden değildir.” buyurdular. (Buhârî, Nikâh 1; Müslim, Nikâh 5)

- Prensip olarak teheccüd namazı uykudan sonradır. (bk. Muğni’l-muhtac, 1/228; İbn Abidin,1/359; el-Mevsuatu’l-fıkhıye, el-Kuveytiye, 2/232)

- Teheccüd kelimesi, “h-c-d” kökünden gelir. Bu kelimenin lügat anlamı uyumak, uykudan sonra uyanmaktır. (el-Mevsuatu’l-fıkhıye, 14/86)

Istılahi anlamı ise, uyuduktan sonra, kalkıp kılınan gece namazıdır. (bk. Cessas, Ahakmu’l-Kur’an, 3/245; Nihayetu’l-Muhtac, 2/127)

- Maliki alimlerinden Ebubekir İbnu’l-Ararbi’ye göre, teheccüd üç şekilde yorumlanmıştır:

1. Uyumak, sonra namaz kılmak; sonra yine uyumak ardından tekrar namaz kılmak.

2. (Bir defa) uyumak sonra kalkıp namaz kılmak.

3. (Uyuma şartı olmaksızın) yatsı namazından sonra kılmak.

Malikilerin tercihi 2. Şıkkıdır. (bk. el-Mevsua, 14/86)

Hülasa, fıkıh  alimlerinin büyük çoğunluğuna göre, teheccüd namazı ancak uykudan sonra kılınabilir. (bk. el-Mesua, 27/136)

Buna göre, geceyi hiç uyumadan ibadetle geçirmek sünnet değildir. (Başta mealini verdiğimiz hadise tekrar bakılabilir).

Salih kimseler arasında geceyi uyumadan geçirenlerin sayısı -eğer rivayetler sahih ise- iki elin parmağını geçmez. Bu zatların durumunu şöyle değerlendirmek mümkündür:

a) Bu zatlar, akşam namazından sonra yatıp, yatsıyı da biraz geç kılarak, yatsı abdestiyle sabah namazını kılmış olabilirler.

b) Geceyi tamamen uyanık geçirenler, gündüz sünnet olan kaylule uykusunu biraz daha uzun bir zaman dilimine göre ayarlayıp uykularını orada almış olabilirler.