Tecavüz iddiasında nasıl karar verilecek?

Soru Detayı

- İki kişinin arasında geçen cinsel münasebete biri taciz diğeri karşılıklı istek diyorsa, doğru söyleyeni anlamak için ne yapılır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin hadislerinde, iddia ve davaların kural olarak iki şahitle ispat edilmesi, delilin bulunmadığı durumlarda yemine başvurulması, delil getirmenin iddia sahibine, yeminin ise inkâr edene gerektiği gibi hususlarla, hakimin davada iki tarafı da dinlemesi, açık ve eşit şartlarda yargılaması, objektif verileri ve tarafların mahkemede ileri sürdükleri delil ve izahları esas alması gibi birtakım ilke ve tedbirler mevcuttur. (bk. Müslim, Aḳzıye, 1-5; Ebu Davud, Aḳzıye, 6-7, 9, 16, 21; Tirmizî, Aḥkam, 12; Zeylai, Naṣbü’r-râye IV, 95, 390-391; Şevkani, Neylü’l-evṭâr, VIII, 306-309, 323-327, 341-344)

Buna göre, bir davada davacı yani dava açan, iddia sahibi, olayınızda “tecavüz etti” diyen kişi, bunu delil ile ispat etmek durumundadır.

İddia sahibinin delili yoksa, yalnızca, iddia ediyorsa, karşı tarafa yemin teklif edilir. "Tecavüz etmedim." diye yemin ederse, tecavüz davası düşer.

Geriye zina suçu kalır; her iki taraf zinayı itiraf ettikleri için bunun cezasını görürler.