Taç giymek caiz midir, küfür ameli midir?

Soru Detayı

- Bildiğimiz kraliyet taçları olur ya, onlar küfür ehlinin takısı mıdır?
- Yoksa iman ehli hükümdarlar da taç takmışlar mıdır?
- Eğer küfür ehlininse, taç giymek ve taç motifi olan eşyayı kullanmak küfür müdür?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Taç giyme merasimi" biliğimiz kadarıyla Batı'ya aittir ve yeni kral taç giyerek krallığı elde etmiş olur.

Osmanlı'da taç giyme değil, cülus vardır. Cülus yeni padişahın tahta oturmasıdır. Bunun belli töreni vardır ve askere "cülus bahşişi" dağıtılır. Fatih Sultan Mehmed Han tarafından bu usul kanunlaştırılmıştır.

Padişahların başında taç değil, sarıklı bir baş giysisi vardır.

Herhangi bir kimsenin taç giymesi, eğer tacın bir yerinde küfür sembolü yoksa, giyeni dinden çıkarmaz; ama o kişi kendi kültürü yerine başka bir kültürü taklit etmiş olur ki, bu da makbul değildir.