Suudi Kralı Abdullah’ın ölümü ile ilgili bir hadis var mı?

Soru Detayı

- Ahmed bin Hanbel (r.a) nın El-Müsned inde Suudi kralı Abdullahın ölümü ile ilgili bir hadis yer alıyor mu? Böyle bir hadis gerçekten var ise sahih midir?

- İnternette ve medyada bazı kaynaklarda özellikle kral Abdullah öldü mü konulu bazı haberlerde El-Müsned te gectigi söylenen şöyle bir hadise sık sık atıfta bulunuluyor:

''Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurdu. Hicaz’ı (Suudi Arabistan) isminde hayvan ismi olan bir adam yönetecektir. Uzak bir mesafeden baktığınız zaman gözlerini şaşı olduğunu göreceksiniz. Eğer yakında bakılırsa normal gözükecektir. Abdullah isminde olan kardeşi tarafından desteklenecektir. Eyvahlar olsun ki onların peşinden gidenlere. Rasulullah (s.a.s) üç kez tekrarladı. Bana onun (Abdullah) ölümünün haberini verin ki bende size Mehdinin zuhurunu haber vereyim.''

Haberlerde Kral Abdullah ile önceki kral ve abisi olan Fehd bin Abdulaziz in bu hadiste geçen insanlar oldugunu söylüyorlar. bu hadisin adı geçen eserde var olup olmadıgını ve sıhhat durumunu söyleyebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Ahmed b. Hanbel’de böyle bir hadis rivayetine rastlayamadık.

- İnternette bu konuyla ilgili bilgiler için verilen kaynaklar genellikle Şia kaynaklarıdır.

- Bazı sahih rivayetlerdeki başka bilgiler bu konudaki bilgilerle yan yana getirilip çirkin bir “tedlis” yanıltma örneği sergilenmiştir.

Bir söz var, “Bütün yollar Roma’ya çıkar.” diye. İnternetteki bu gibi yorumların bütün yolları masallarla dolu bir Şia kaynağı olan “Biharu’l-Envar”a çıkar vesselam.