Sultanın sofrasına oturan alimin fetvasına itibar edilmez mi?

Soru Detayı

- Bu ifadenin kaynağını bulabilir miyiz?
- İmam-ı Azam Hazretlerinin ifadesi ile “Sultanın sofrasına oturan âlimin fetvasına itibar edilmez.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sözün kaynağını bulamadık.

Sultan vardır adildir, makama hakkı ve liyakati bulunduğu için gelmiştir, onun istişare heyetinde elbette alimler de bulunacaktır, bunlarla bir sofrada yemek de yiyeceklerdir. Bu yakınlık, alimi etkileyip sultanın hatırı için meşru olmayana meşru deme sapkınlığına götürmediği sürece bu eylem caizdir, alimin fetvasının muteberliğini etkilemez.

Zalim, ehliyetsiz, şeriat kurallarını tanımayan bir sultanın sofrasına alimin oturarak ona, destek görüntüsü vermesi caiz değildir.

Alim kendinden emin ise ve sultanın yemek davetini kabul etmesinin sebebi kendi menfaati değil de bir mazlumun veya ümmetin menfaati ise bunda da bir sakınca yoktur, usulüne uygun fetvası muteber fetvadır.

Şu halde sultan sofrası tabu değildir, orada yemek ve içmenin hükmü de sultana ve alime göre değişir.

İmam-ı Azam (r.h) Hazretleri eğer bu sözü söylemiş ise kendi zamanındaki zalim sultanlar için söylemiştir ve haklıdır.