Subhaneke duasında geçen "vecelle senaük" ifadesi, neden namazda okunmuyor da cenaze namazında okunuyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Sübhaneke..” ile başlayan duada “Ve celle senâüke” kısmı da bazı rivayetlerde geçer. (bk. Firdevs, -Şamile- 1/214-215, H. No: 819)

Ancak bu rivayet hadis ilmindeki meşhur hadis derecesine çıkacak kadar kuvvetli değildir.

Hanefi mezhebine göre, Hz. Peygamber (asm)'den menkul olan rivayetlerin namazda okunabilmesi için, onun hadis kriterlerine göre en azından "meşhur hadis" olması gereklidir. "Meşhur hadis" ölçüsünden daha aşağı seviyedeki rivayetler "beşer sözü olabilir, namazı ifsad eder" düşüncesiyle kabul edilmemiştir.

İşte "sübhaneke duası" içindeki "ve celle senaüke" kaydının farz namazlarda okunmamasının sebebi, bu düşünce ve bu anlayıştır.