Sık sık mezi gelmesinin nedeni nedir? Ben on dört yaşındayım, çok mezi geliyor...

Soru Detayı
1-Mezi ergenlik dönemlerinde çok mu gelir? 2-Mezinin geldiği zamanlar ne zamanlardır? 3-Bu dönemlerde müstehcen şeylerden çok çabuk mu etkilenilir? Ben on dört yaşındayım, çok mezi geliyor. Bunun nedeni nedir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sürekli mezi gelmesinin ya da ihtilam olmanın bazı sebepleri vardır. Bu da fazla yemek, haramlara çok bakmak vb. nefsin hoşuna giden şeyleri yapmaktan kaynaklanır.

Ayrıca bir rahatsızlığınız olabilir. Sahasında uzman bir doktora danışmanızı öneririz. Bu rahatsızlığınızdan kaynaklanabilir.

Belinizi sıcak tutmanızı tavsiye ederiz. Haramdan ve açık saçık şeylerden kendinizi korumaya çalışınız. Bol yağlı ve vitamini bol şeyleri yememeye dikkat edinz. Uykudan dört-beş saat önce yemeği kesiniz. İmkanınız varsa oruç tutun; çünkü oruç şehevi duyguları kırar.

Kişi uyanıkken meni, şehvetle veya organından fırlayarak çıkmışsa, bu durumda gusül gerekir. Ancak tam zıddı bir durum söz konusu ise yani, hafif bir ıslanma ve yapışkanlık olsa bile şehvetle ve fırlayarak boşalma olmamışsa gusül farz değildir. Hz. Ali’nin de başına gelmiş olan bu olaya “mezi” veya “medi” deniliyor. Böyle birisine zaman zaman belden aşağısını soğuk su ile yıkamasını, arada bir oruç tutmasını ve açık saçık kadınlara ve resimlere bakmamasını tavsiye ederiz.