Prostat ameliyatı olan ihtilam olursa gusül gerekir mi?

Soru Detayı

- Prostat ameliyatı olanların menisi idrar torbasına akıyor ve dış organa ulaşmıyor. Bütün prostat emeliyatı olan hastalar aynı durumdadır.
- Rüyada şehvetle boşalan bir kişini menisi idrar torbasına gider ve dış organdan çıkmaz. Ancak idrarını yaparken idrarla birlikte atılabiliyor.
- Bu durum gusul abdestini gerektirir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Cinsel birleşme olmuşsa, orgazm olsun veya olmasın gusül gerekir.

2. Cinsel birleşme olmamışsa, orgazm olsa bile meni gelmiyorsa gusül gerekmez. Çünkü, fıkıh kitaplarına göre; meni, fırlayarak penisten çıkmadıkça gusül gerekmiyor.