Rüyada ihtilam olduğunu gören, gusül etmeli mi?

Soru Detayı

- Rüyasında ihtilam olduğunu gören, çamaşırında herhangi bir şey görmezse yine de gusül etmesi gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rüyasında ihtilam olduğunu gören kimse, çamaşırında herhangi bir şey görmezse gusül etmesi gerekmez.

 Resulullah (asm)'a:

"Bir kimse elbisesinde ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa yıkanması gerekir mi?" diye soruldu. Resulullah (asm.):

"Evet, gerekir." diye cevapladı.

Sonra, "ihtilam olduğunu görüp de yaşlık göremeyen kimse"den soruldu. Resulullah (asm.): "Ona gusül gerekmez." dedi. (Ebu Dâvud, Taharet 95; Tirmizî, Taharet 82)