Rüyada cinsel ilişkiye girmek, ihtilam olmak orucu bozar mı?

Soru Detayı

Rüyada çıplak birini görmek ve onunla ilişkiye girmek orucu bozar mı? Abdest gerekir mi sabah?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rüyada ihtilam olmak orucu bozmaz. Rüyada cinsel ilişki orucu bozmaz ve eğer meni gelmezse gusül abdesti gerekmez.

Erkek veya kadından uyku ya da uyanıklık halindeyken şehvetle meninin çıkması da guslü gerektirir.

Resulullah (asm)'a soruldu:

"Bir kimse elbisesinde ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa yıkanması gerekir mi?"  Resulullah (asm):

"Evet gerekir" diye cevapladı. Sonra ihtilam olduğunu görüp de yaşlık göremeyen kimseden soruldu. Resulullah (asm):

"Ona gusül gerekmez." dedi.." (Ebu Dâvud, Taharet 95; Tirmizî, Taharet 82)