Şeytanlar uyur mu?

Tarih: 08.03.2012 - 11:21 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kişi, Hasan Basrî´ye aynı soruyu “Ey Ebu Said! Şeytan uyur mu?” diye sorar. Hasan Basrî Hazretleri tebessüm ederek şöyle cevap verir:

“Eğer şeytan uyusaydı, biz istirahat ederdik...” (bk. Gazzali, İhya, Şeytanın Kalbe Vesvese İle Tasallutu Bölümü)

Demek ki şeytan sürekli iş başındadır. Hatta sadece uyanıkken değil, uykudayken de iş başında olduğunu gösteren bazı hadis rivayetleri vardır:

“Şeytan dedi ki; 'Ey Rabbim! Ululuğuna ant olsun ki, kullarının ruhları bedenlerinde kaldıkça onları sürekli olarak yolundan saptıracağım!' Yüce Allah buyurdu ki; 'Ululuğuma ve yüceliğime ant olsun ki, benden bağışlanma diledikleri sürece ben de onları bağışlayacağım!' (Ahmet, Müsned, 3/29, 41)

“Beni rüyada gören, gerçekte görmüştür. Çünkü şeytan benim görüntüme giremez!” (Buhari, İlim, 38; Müslim, Rüya, 10–11)

“Biriniz uykudan uyandığında abdest alsın ve burnuna üç kez su versin! Çünkü şeytan onun genzinde sabahlar.” (Buhari, Bedülhalk, 11)

“Kuşkusuz kanın bedende dolaştığı gibi şeytan Âdemoğullarının bedeninde dolaşır.” (Buhari, Ahkâm, 21)

“Uykuda kalıp sabah namazına kalkamayan birisinden söz edildiğinde, Allah Elçisi buyurdu ki; İşte bu kimse, şeytanın bir ya da iki kulağına işediği kimsedir.” (Müsned, 1/427)

Ancak şeytanı zayıflatmak, etkisini kırmak hatta etkisiz hale getirmek de mümkündür. Nitekim Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

“Birinizin yolculukta devesini yorup zayıflattığı gibi, mümin de şeytanını zayıflatır.” (Müsned, 2/380)

Bir başka hadislerinde ise,

“Benim şeytanım, bana teslim oldu.” (Tirmizi, Rada 17; Müsned, III. 309)

buyurarak, şeytanın etkisiz hale getirilebileceği müjdesini vermiştir.

Buna göre, şeytan her zaman iş başında olmakla beraber, onun şerrinden korunmak veya verdiği zararları telafi etmek de mümkündür. Bunun için, Hz. Peygamber Efendimizin hayatını örnek almalıyız ve Onun hayatını, hayatımıza hayat kılmalıyız. Böylece onun bize nüfuz etmesine ve zarar vermesine engel oluruz..

Şeytanın zararlarını ve onlardan nasıl korunacağımızı gösteren bazı hadis mealleri şöyledir:

“Lâ ilâhe illallah’ı ve istiğfar’ı ihmal etmeyiniz! Onları çokça söyleyiniz! Çünkü İblis der ki; 'İnsanlar günah yüzünden helâk olurlar. Beni de Lâ ilâhe illallah ve istiğfarla helâk ederler. Onların bunları dediğini gördüğümde kendilerini bu kez de nefsin kötü istekleriyle helâk etmeye çalışırım! Onlar da doğru yolda olduklarını sanırlar.'” (Suyuti, Câmiussağîr, 2/594, H. 2707)

“Şeytan ağzını Âdemoğlunun kalbi üzerine koymuştur. Kişi Allah’ı andığı zaman geri çekilir, Allah’ı unuttuğu zaman da kalbini yutar.” (Suyuti, Câmiussağîr, 1/543, H. 1169)

“Sizin cemaat olmanız gerekir. Ayrılıktan sakınınız! Kuşkusuz şeytan tek kalanla birliktedir.” (Tirmizi, Fiten, 7)

“Yönetici öfkelendiğinde, şeytan ona sataşır ve üstün gelir.” (Müsned, 4/226)

“Öfke şeytandandır. Şeytan da ateşten yaratılmıştır. Ateş sadece suyla söndürülür. Öyleyse biriniz öfkelendiği zaman Abdest alsın!” (Müsned, 4/226)

“Şeytanın süsleri ve tuzakları vardır. Süs ve tuzaklarından bir kısmı Allah’ın verdiği nimetlerle şımarmak, Allah’ın armağan ettiği şeylerle övünmek, Allah’ın kullarına karşı büyüklük taslamak, Allah’ın hoşnutluğunu bırakıp nefsinin yasak isteklerine uymaktır.” (Suyuti, Câmiussağîr, 2/24, H. 1324)

 “Şeytanın sürmesi, yalama şekeri ve enfiyesi vardır. Yalama şekeri yalan söyletmektir. Enfiyesi öfkelendirmektir. Sürmesi de uykuyu sevdirmektir.” (Suyuti, Câmiussağîr, 2/24, H. 1323)

“Kul içki içmedikçe dininde bir genişlik içerisinde bulunmayı sürdürecektir. İçki içtiğinde Allah onun üzerindeki korumasını kaldıracaktır. Dostu, kulağı, gözü ve ayağı şeytan olacaktır. Şeytan onu her kötülüğe sürükleyecek ve her iyilikten geri çevirecektir.” (Suyuti, Câmiussağîr, 3/210, H. 3255)

“Sana Allah’ın takvasını öneriyorum! Çünkü o işinin başıdır. Aynı zamanda sana cihadı öneriyorum! O da ümmetimin ruhbanlığıdır. Kendin için iyi bildiğin şeyler, seni halkın kusurlarıyla uğraşmaktan alıkoysun! İyilik dışında her şeyden dilini koru! Böylece şeytanına üstün gelmiş olursun!” (Müsned, 3/82)

“Bir erkekle bir kadın baş başa yalnız kalırsa, onların üçüncüsü de şeytan olur.” (Müsned, 1/222)

İlave bilgi için tıklayınız:

Şeytanın tuzakları nelerdir?...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun