Şeytanın insanlar üzerinde fiziksel bir etkisi var mı?

Soru Detayı

- Şeytan'ın insanlar üzerinde fiziksel olarak (bedenini ağırlaştırma, uykusunu getirme, yellendirme gibi) etkiler meydana getirebilir mi?
- Misal bazen yatsı namazını kılmadığım zaman hemen bi ağırlık çöker uyku hali gelir namazı erken kıldığım zamanlar bu pek olmaz.
- Veya bir sohbet dinlediğim zaman uykum gelir vs. dini falliyetlerde vucud normalden farklı davranıyor. Bunda şeytanın etkisi var mıdır?
- Şeytanın bu ve benzeri bir fiziksel etki özelliği var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı hadis rivayetlerinden şeytanın vesvese gibi manevi telkinlerde bulunduğu gibi, fiziksel olarak da bazı etkilerde bulunabileceğini anlamak mümkündür:

“Esnemek şeytandandır.” (Müslim, Zühd, 56)

“Biriniz uyuduğu zaman şeytan onun ense köküne üç düğüm atar. Her bir düğümü attığı yere ‘Haydi sana uzun bir gece, yat uyu!’ diye vurur. Şayet o kimse gece uyanarak Allah’ı anarsa düğümlerden biri çözülür. Abdest alırsa, bir düğüm daha çözülür. Bir de namaz kılarsa, şeytanın attığı bütün düğümler çözülür ve böylece neşeli ve huzurlu bir şekilde sa­bahlar. Eğer Allah’ı anmaz, abdest alıp namaz kılmazsa, uyu­şuk ve tembel bir şekilde sabahlar.” (Buhari, Teheccüd,  12)