Şeytanın attığı ilk düğümü çözmek için Allah’ı nasıl anmalıyız?

Soru Detayı

- Şeytanın attığı üç düğüm hadisine göre ilk düğümü çözmek için sabah uyandığımızda Allah’ı nasıl anmalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis şöyledir:

“Biriniz uyuduğu zaman şeytan onun ense köküne üç düğüm atar. Her bir düğümü attığı yere, 'Gecen uzun olsun, yat, uyu!' diye eliyle vurur. Şayet o kimse uyanarak Allah’ı anarsa, düğümlerden biri çözülür. Abdest alırsa, bir düğüm daha çözülür. Bir de namaz kılarsa, şeytanın attığı bütün düğümler çözülür ve böylece neşeli ve huzurlu bir şekilde sabahlar. Allah’ı anmaz, abdest alıp namaz kılmazsa, uyuşuk ve tembel bir halde sabahlar.” (Buhârî, Teheccüd 12, Bed’ü’l-halk 11; Müslim, Müsâfirîn 207)

- Bu gaybi bir iş olduğu için mahiyetini ancak Allah ve resulü bilir.

- Hadiste düğümlerin nasıl çözüleceğine dair hususlar da hadisin içinde yer almıştır. Buna göre, Uyuyan kimsenin ense köküne şeytanın üç düğüm atarak ona uyumayı tavsiye etmesi  büyük ihtimalle mecazî ve temsilî bir anlatımdır.

- Bu ifadeyle şeytanın insanoğlunu gece ibadet etmekten ve Allah’ı anmaktan alıkoymak istediği, “Hele yat, uyu; daha uykunu alamadın; vakti gelince kalkarsın” gibi telkinlerle oyaladığı, uykuyu cazip hale getirdiği, azim ve iradesini felce uğrattığı ve böylece o kimsenin kalkıp ibadet etmesine fırsat vermediği anlatılmaktadır.

- Peygamber Efendimiz (asm)’in şeytanın telkinine kanmayan kimsenin halini anlatırken belirttiği üzere, geceleyin uyanıp Allah’ı anmak, dua ve zikretmek, abdest alıp Kur’an okumak, namaz kılmak insanın üzerine çöken gafletten, tembellikten ve uyuşukluktan kurtulmasına imkan hazırlar.

- Geceleyin Allah’ı anan, sabah namazını vaktinde kılan bir Müslüman, Cenab-ı Hakk’ın gönlüne vereceği huzur ve sükûn sebebiyle rahatlar; keder ve sıkıntıların yüreğine oturmasına fırsat vermez; gözü ve gönlü pırıl pırıl aydınlanmış olarak yeni bir günü kucaklar. Böylece şeytanın etkisinden kurtulmanın tadını çıkarır.

- Şeytanın bu oyununa düşmemenin yegane yolu, geceleyin kalkıp ibadet etmek arzusuyla yatmaktır. Teheccüt namazı kılmak niyetiyle yatan, fakat uykuya yenik düşerek kalkamayan kimse, iyi niyeti sebebiyle şeytanın oyuncağı durumuna düşmez. Hatta tam aksine, onun uykusu Cenâb-ı Hakk’ın bir ikramı sayıldığı gibi, amel defterine de teheccüt sevabı yazılır. O gün kalkamazsa bile, ertesi gün Allah’ın lütfuyla uyanıp kalkar ve ibadetini yapar.