Şeytanın her şeyi bilgisi ile çürüttüğünü duydum; doğru mudur?

Soru Detayı
Şeytanın her şeyi bilgisi ile çürüttüğünü duydum. Doğru mudur?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şeytan insana nefsi vasıtasıyla müdahale eder. İblis denen şeytanın binlerce yıllık tecrübesi vardır. Bu bakımdan insanları nasıl aldatacağını çok iyi bilmektedir.

Şeytanın bilgi ve tecrübesi çoktur; ancak her şeyi bilen Allah'tır. Nitekim peygamberler ve alimler bir çok konuda İblis denen şeytanı ilzam etmişlerdir.

Bu konuda Bediüzzaman Hazretleri de Kur'an-ı Kerim'in Allah kelamı olduğunu ispatlarken İblis denen şeytanı ilzam ettiğini ifade etmektedir.

Kur'an-ı Kerim'deki, "Şeytanın hilesi çok zayıftır." (Nisa, 4/76) ayeti, şeytanın hile ve tuzaklarının zayıflığına dikkat çeker. Pek çok ayet de şeytanın insanlar üzerinde bir yaptırım gücü (sultası) olmadığını bildirir. (Mesela, İbrahim suresi, 22; Hicr suresi, 42; Nahl suresi, 99; İsra suresi, 65; Sebe suresi, 21)