Kıraatin dil ile olması ne demektir? Yalnız namaz kılan kişi, kendi okuduğunu hafifçe duymak zorunda mıdır; dudaklar kıpırdamasa olmaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fatiha ve diğer sureleri, namazda dili kıpırdatmaksızın ve ses çıkartmaksızın zihinden tekrarlama okuma (kıraat) sayılmaz; yani böyle yapmakla namazın rüknü olan kıraat yerine getirilmiş olmaz. Kişinin kendi duyabileceği bir sesle, fısıldar gibi, harfleri yerlerinden çıkartarak ve eğer yanında başkaları varsa onları namazda rahatsız etmeyecek bir şekilde okuması gerekir.

Kıraatte dilin oynaması şarttır. Dil oynadığı zaman haliyle dudaklar da kıpırdayacaktır.