Seferi namaz kılmak için gerekli mesafeyi ölçmeye nereden başlamalıyız? Örneğin İstanbul?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sefer hükmünün uygulanması, oturulan yerin yola çıkıldığı yöndeki evlerinden ayrıldıktan ve en az üç günlük bir yere gidilmesine niyet edildikten sonra başlar. Onun için bu evler tamamen geçilmedikçe ve sefere niyet edilmedikçe sefer hali başlamış olmaz.(Ö. N. Bilmen, İslam İlmihali, s.177; el-Fıkhu'l-İslamî, II/328-330).

Bunun anlamı şudur; bir kimsenin seferî namaz kılması için, birkaç şart vardır:

a. Sefer / kasır mesafesi, kişinin ikamet ettiği yerin evlerini geçmesi gerekir.

b. Daha seferin başında iken, üç günlük / on sekiz fersah (on sekiz saatlik) bir yolculuğa çıkacağını kesin belirlemek gerekir. Sefer mesafesi kadar olan bir yere gideceğini kesin olarak belirlemeyen kimse (hâim) bir ay da yolculuk yapsa, bütün yer yüzünü dolaşsa, yine de seferî sayılmaz. Diğer mezheplerde bu mesafe iki konak / iki günlüktür.

c.
Diğer şartları yerine getirdiği halde vardığı yerde on beş günden fazla kalmaya niyet eden kişi seferi namaz kılamaz. Diğer mezheplere göre, bu müddet üç gündür.

Alimlerin belirlediğine göre, İstanbul'un meskun yerlerini geçmeden seferi sayılmaz.