Şarj aletlerini prizde bırakmak israfa girer mi?

Soru Detayı

- Şarj aletlerini (telefon, bilgisayar, tablet) prizde bırakmak doğru mudur?
- İsrafa girer mi? Okuduğum kadarıyla çok az miktarda elektrik harcıyormuş.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İsraf, herhangi bir ihtiyacı gidermeye yönelik olmayan veya bir hayır işine taalluk etmeyen harcamalardır. Örneğin; bir ekmekle doyan kimsenin ikinci bir ekmeği yemesi israf ve haramdır.

Buna göre soruyu şöyle değerlendirmek mümkündür:

Şarja takılan bir aletin şarj oluncaya / doluncaya kadar orada kalması bir ihtiyaç olduğundan israf sayılmaz. Şarj olduktan sonra takılan aletin elektrikten daha fazla bir akım sağlamak zaten mümkün değildir. Buna göre, bu alet -örneğin- bir saatte şarj olduktan sonra, 20 saat daha fazla kalsa bile, elektriğin harcanmasına sebep olmaz. Bu durumda şarjda kalması da israf olmaz.

Eğer bu bilgi yanlış ise, yani aleti prizde fazla bırakmak elektriğin fazla harcanmasına yol açıyorsa, bu takdirde prizde bırakmak israf olur. Çok harcanıyorsa çok israf, az harcanıyorsa az israf olur. Vebalin derecesi de ona göre tahakkuk eder.