"Sana baş eğerek biat edenler Allah'a baş eğip biat etmiş sayılırlar..." (Fetih, 48/10) ayetini açıklar mısınız? Allah'tan başkasına baş eğilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Şüphesiz sana baş eğerek ellerini verenler (biat edenler), Allah'a baş eğip el vermiş sayılırlar. Allah'ın eli onların ellerinin üstündedir. Verdiği bu sözden dönen, ancak kendi aleyhine dönmüş olur. Allah'a verdiği sözü yerine getirene, Allah büyük ecir verecektir." (Fetih, 48/10).

Ayet-i kerimede "baş eğerek biat etme"leri Peygamber (asm)'e itaat etmeleri şeklinde anlamak gerekir.

"Kim Peygambere itaat ederse, Allah'a itaat etmiş olur."(Nisa, 4/80)

ayeti de buna delildir. Resulü Ekrem (asm)'e biat ve ona itaat etmekten maksat, Allah'a biat ve onun emirlerini yerine getir­mektir. Ashab-ı Kiram, yardım ve onu müdafa hususunda ölünceye kadar savaşmak ve o dönemde İslam'a düşman olan Kureyşlilerden kaçmamak üzere Rasulü Ekrem'e biat etmişler­dir.

İnsanların elleriyle birlikte Allah'ın elinin zikredilmesinde ise "müşakele sanatı" vardır. El kelimesinin Allah'a isnadı sırf olayı hayalde canlandırmak içindir. "Yed" (el) ifadesi Müslümanlara Allah'tan gelecek galibiyet, yardım ve hidayet olarak da açıklanmıştır.(bk. Elmalılı, ilgili ayetin tefsiri)

Onlar, Allah'ın dinini üstün kılmak için Hz. Peygamber (asm)'e itaat edeceklerini beyan etmeleri neticesinde, dünyada galibiyet ahirette de cennet ile mükafatlandıracaktır...