Sakatlıkları tedavi etmek, Allah'ın dilediğine aykırı mı?

Soru Detayı

- Nisa 119'un tefsiri ile İnfitar 8 çelişmez mi?
- Diyanetin sitesinde Nisa 119 ile ilgili şöyle bir tefsir okudum:
"Günümüzde tıbbın mümkün hale getirdiği estetik ameliyatlarla yapılan değiştirmeleri de ikiye ayırmak gerekecektir:
a) Normal olana göre biçimsiz, yersiz, aşırı hacimde, maddî veya psikolojik olarak rahatsızlık verici oluşumların düzeltilmesi. Bunlar tedavi sayılır ve câizdir..."
- Fakat İnfitar 8 de şöyle denmektedir:
"Seni dilediği herhangi bir biçimde oluşturdu."
- Benim sorum burada bir yanlış cevap mı vardır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah’ın yaratmasında bir kusur yoktur. Dolayısıyla O’nun dilediği şekil de en güzelidir. “Yarattığını en güzel şekilde yarattı”, “Her şeyi mükemmel yapan Allah’ın san’atı” gibi ayetlerde de ifade edildiği gibi…

Ancak insanların kendi hataları sebebiyle, beslenme, çevre kirliliği gibi bozukluklar nedeniyle sağlıksız, sakat vs. bozukluklar olabilmektedir.

Dolayısıyla bu tür bozukluklara müdahale etmek, hastalığı tedavi etmeye çalışmak gibidir; Allah’ın dilediğine aykırı hareket etmek değildir.

Ayırca, tedavi olmamızı isteyen de şifayı veren de Allah'tır.

Demek ki cevap yanlış değildir.