Sağlık çalışanları namaz ve abdest konusunda ne yapmalı?

Soru Detayı

- Sağlık çalışanları, işleri gereği hasta zarar görmesin diye vaktinde namazı kılamayabiliyor. Bu durumda namazları cemetmek caiz mi?
- Ayrıca, birçok nedenden dolayı sağlık çalışanları özel elbiselerini çıkaramadıkları durumlar olabiliyor. Örneğin ameliyatta, salgın hastalık ve virüs zamanlarında olduğu gibi..
- Böyle bir durumda ne yapılması uygun olur, nasıl abdest almak gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sağlık çalışanları işe ara verdiklerinde hasta zarar görecek veya tedavi aksayacaksa, namazları cem ederek kılabilirler.

Korunma elbiselerini çıkarmalarında sakınca bulunduğu hallerde iki çözüm olabilir:

a) Yıkayabildikleri yerleri yıkarlar, yıkayamadıkları yerleri mesh ederler.

b) Eğer bu da sakıncalı olup teyemmümde sakınca yoksa teyemmüm ederler.

Bunlar hayatı koruma ve zorluğu aşma zaruretine dayalı ruhsatlardır.

Kadim fukahanın da bir kısmı uygun çorapların, kadının başörtüsünün ve erkeğin sarığının üzerinden mesh edilmesinin caiz olduğunu söylemiş ve bu hükmü bazı hadisler ile zorluğu giderme kaidesine bağlamışlardır.

Sağlıkçıların özel elbiselerini çıkarmaları sarık, çorap ve başörtüsü çıkarmaktan daha zordur ve sakıncalı olabilir.