Giydiğimiz mestteki yırtık miktarı ne kadar olursa kullanılamaz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mestlerde, ayak parmaklarının en küçüğü itibariyle üç parmak sığacak kadar yırtık bulunursa mestler üzerine mesh caiz değildir.

Yırtıkların mestin altında, üstünde veya kenarında olması hükmü değiştirmez. Farklı mestlerdeki yırtıklar toplanmayıp bir mestteki yırtıklar toplanır.

Mestin birisinde iki parmak diğerinde bir parmak miktarı yırtık bulunması durumunda mesh caizdir. Mestlerden birisinin önünde bir parmak, arkasında bir parmak, kenarında bir parmak miktarı yırtık bulunsa mesh caiz değildir.

Meshe engel olan yırtığın kaidesi şudur:

Açılıp altını gösteren veya birarada olduğu halde yürüme sırasında açılıp ayağı gösteren yırtık meshe engeldir. Yırtık üç parmak miktarından fazla veya uzun bile olsa açılıp altını göstermiyorsa meshe engel değildir.

İçinde deri astarı olan bir mestin yüzü açılırsa veya delik, yırtık dikilmiş ise meshe engel değildir.