Sağ tarafa yatmak sünnet ise, hamile olanlara neden zararlıdır?

Soru Detayı

- Hamilelikte sol tarafa yatmak hem anne için hem de anne karnındaki bebek için tıp açısından sağlıklı deniliyor.
- Tıbbi olarak "Hamileliğin ileri evrelerinde sağ tarafa yatmanın ölü doğum riskini artırdığını gösteriyor, ayrıca sırt üstü ya da sağ tarafa yatmak, bacaklardaki ana damarlardan kalbe olan kan akışını azaltıyor ve bu da anne karnındaki bebeği etkiliyor."
- Ancak Peygamber efendimizin (sav) sünneti olan sağ tarafa yatmak sağlıklı ve uygun bir yatma şeklidir. Bunu nasıl açıklayabiliriz?
- Veya (sol tarafa yatınca) Peygamber efendimizin (sav) sünnetine aykırı bir davranışta bulunmuş olur muyuz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evvela şunu ifade edelim ki, Hz. Peygamber aleyhisselatü vesselamın söylediği, yaptığı ve onay verdiği, hiçbir şey akla ve bilime aykırı olmadığı bilinen bir gerçektir. Çünkü Hz. Peygamberin bütün söz ve davranışları ilahi vahiy ve ilhama dayanır.

Hz. Peygamberin (asm) özellikle sağlıkla ilgili söz ve uygulamaları âdeta asrımızda birer bilimsel mucizedir. Şimdiye kadar Dünya Sağlık Örgütünün reddettiği hiçbir sünnetine rastlanmamıştır diyebiliriz. Zaten günümüzde modern tıp yaptığı araştırmalarla, özellikle koruyucu hekimlik ve mikroplardan korunma konusunda Onu tasdik etmektedir.

Sağ tarafa yatma meselesine gelince, özellikle kalp sağlığı için çok yararlı olduğu bilimsel olarak açıklanmıştır. Hamilelerin son üç ayda sağ tarafa yatıp yatmama konusunda ise, zararlı olduğu ve bebek ölümlerine sebep olduğu konusunda bilimsel bir veri bulunmamaktadır. Bu konuda uzmanlar hamilelerin yüz üstü veya sırt üstü yatmalarını zararlı görürken sağ veya sol tarafa yatma konusunda herhangi bir zararın olmayacağını ifade etmektedirler.

Uzmanların bu konudaki ortak görüşleri şöyle özetlenebilir:

“Hamilelikte yatış pozisyonları arasında en iyi olanı yan yatmak. Kan akışını daha rahat sağlamak için sol tarafa yatma daha iyi ama bu, hamilelikte sağ tarafa yatmak bebeğe zarar verir anlamına da gelmiyor. Her iki tarafa yatma da uygun. Yani, hamileyken yan yatmak bebeğe hiçbir zarar vermez. Eğer hamilelik öncesinde varis ve basur şikayeti var ise sol tarafa yatmak daha mantıklı olacaktır. Bunu sebebi ise varis ve basurun damarlarda kanın göllenmesine sebep olan sonuçlar ortaya çıkarmasıdır."

"Tüm bu şikayetlere sahip değilseniz sağ tarafa yattığınızda tansiyon düşüklüğü yaşıyor ya da fenalaşma hissi yaşıyorsanız sol tarafınıza yatmanız faydalı olacaktır. Çünkü bu belirtiler kan akışının yavaşlamış olması ihtimalini düşündürdüğünden, sol tarafa yatmak daha iyi olacaktır. Eğer hamilelikte her şey yolunda ise herhangi bir şikâyetiniz yok ise illa ki sol tarafıma yatmalıyım diye kendinizi sıkıntıya sokmamanızda fayda olacaktır."

"BBC de yayınlanan yeni bir araştırma sonucuna göre, çocuğun ölü doğmaması için, hamileliğin son üç ayında annenin sol veya sağ tarafa yatmaları ön görülmektedir. 735’i sağ 291’i ölü çocuk doğuran kadınlar üzerinde yapılan incelemelerde, sağ veya sol tarafa yatmaları durumunda 130 çocuğun kurtulmuş olacağı ifade edildi." https://www.bbc.com/arabic/science-and-tech-42051712

Onun için diyebiliriz ki sağ tarafa yatma sünneti bilimsel olarak çocukların ölü olarak doğmalarına sebep olmadıkları, bazı doktorların hamilelerin bir takım özel durumlarından dolayı sol tarafa yatmayı tercih etmeleri, sağ tarafa yatmanın zararlı olduğu anlamına gelmez. Bilim adamları, hamilelerin sırt üstü yatmalarını sakıncalı (mekruh) görürken, sol veya sağ tarafa yatmalarında bir sakınca görmemektedirler.