Peygamberimiz yatarken ayağını uzatmazmış, bu doğru mudur; doğru ise nedeni nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaynaklarda, “Peygamberimiz yatarken ayağını uzatmazmış” şeklindeki bir bilgiye rastlayamadık. Bunun doğru olmadığını düşünüyoruz.

Sorudaki ifadeyi kullananlar, Peygamber Efendimiz (asm)'in "sağ tarafına uzanarak; belini ve ayaklarını hafif bükerek yattığını" söylemek istemiş olabilir.

Peygamberimiz (asm), yüz üstü ve karın üstü yatılmasını hoş görmez (Ebû Dâvud, Edeb, 95), önce sağ tarafına uzanır, sonra da genellikle sırt üstü uyurdu. (bk. Buhârî, Salât 85)

Peygamberimiz (asm), Yatsı namazı kılındıktan sonra önemli bir işi yoksa, kardan beyaz dişlerini temizleyip abdestini alır, yatağına gider, İhlâs ve Muavvizeteyn'i, yani Kulhüvallâhüahad ile Kul eûzüleri okuyup ellerine üfler, sonra da ellerini yüzüne ve vücuduna sürerdi. Yavaşça sağ yanına uzanır, mis kokulu avucuna gül yanağını koyar ve bazı dualar okurdu. Kimi zaman kısaca "Allah'ım! Senin adınla ölür, senin adınla dirilirim." anlamında "Allâhümme bismike emûtü ve ahyâ." der (Buhârî, Daavât 7, 8) bazen daha uzun dualar okurdu.

İnsanın sağ tarafına uzanması hâli, onun kabirde yatış şeklidir. Sanki Efendimiz (asm), ölümle içli dışlı olmamızı, onu her zaman hatırlayıp kendimize çeki düzen vermemizi istemektedir.

Ayrıca, sağa yatarak uykuya başlama, hem kanın depolanması açısından hem de organların azalmış oksijen ihtiyacına az kanla cevap veren kalbin düşük atım sayısına yardım etme bakımından en uygun pozisyondur. Kalp, atım hızını ve atım hacmini (debi) ayarlayarak organlara vereceği kan miktarını ayarlar.

Organların fonksiyonları ve anatomik yapılarına bakıldığı zaman, uykuya başlangıcın sağa yatışla olması gerektiği, insan uyurken basınç reseptörerinin uyarılması ile bir pozisyonda devamlı uyunamayacağından pozisyon değiştirirken geçilecek en uygun ikinci pozisyonun sırt üstü yatma olduğu görülmekledir.