Şafii mezhebine göre namaza niyet ederken namazın rükünleri nasıl hatırlanır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafii Mezhebine Göre Namaza Niyet Nasıl Olur?

Niyetin mahalli kalbdir. Niyetin ihram / iftitah tekbiri ile, yani namâza giriş tekbiri ile beraber olması lâzımdır.
Farz namâz için niyetin üç şartı vardır.

a) Namâzı kasd etmek,

b) Namâzı akşam ve yatsı diye tâyin etmek.

c) Farz namâz olduğunu söylemek.

Farz namâzların ön ve arkasında kılanan sünnetler gibi muayyen nâfile namâzların niyetinde iki şart vardır.

a) Namâzı kasd etmek,

b) Hangi nâfile olduğunu veya hangi vaktin sünneti olduğunu tâyin etmek,

Eğer mutlak olup muayyen olmayan bir nâfile namâz ise bir şartı olup o da yalnız namâzı kasd etmekdir.

Niyet eden bir kimsenin niyetini ağızdan söylemesi, edâ veya kaza olduğunu söylemesi, Allâh Teâlâ'ya izâfe etmesi, kıbleye karşı yönelişi ve rek'atların adedini zikr etmesi sünnetdir.

Mutemet olan görüşe göre icmalen de olsa iftitah tekbirinden önce başından sonuna kadar namazdaki söz ve fiilleri zihninde toparlaması, tekbir esnasında bunu aklından geçirmesi lâzımdır.