Şafii Mezhebi'ne göre ev arsa gibi gayrimenkullerin zekatı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kullanmakta olduğunuz eve zekât düşmez.

Alışveriş yaparak kazanç sağlamak için değil de gelirinden yararlanmak amacıyla satın alınan veya hibe edilme yahut miras kalma gibi yolarla elde edilen bağ bahçe ve bina gibi taşınmaz malların mükiyeti zekâta tabi değildir. Ancak bunlardan elde edilen gelirin zekâtının verilmesi gerekir.

Zekâta tabi mallar:

1. Altın gümüş ve bilimüm paralar.
2. Yerden çıkarılan maden ve gömüler,
3. Tarım ürünleri,
4. Ticaret malları,
5. Hayvanlar (koyun, keçi, sığır ve develer).